Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ders1: XML'e Giriş
Bu sayfada "HTML'le ne güzel web sayfası yapıyorduk. Nereden çıktı bu XML? Çok mu lazım yani?" sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım. HTML ve CSS dillerini iyi bilenler için XML'i öğrenmek hiç zor olmayacaktır. HTML ve CSS'yi bilmeyenlere ise önce o dersleri okumasını tavsiye ederim; ben bu ders notlarını hazırlarken, okuyucunun HTML ve CSS bildiğini varsaydım çünkü.

EXtensible Markup Language kelimelerinin kısaltılmışı olan XML'in Türkçe karşılığı Genişletilebilir İşaretleme Dili'dir. Bu dili geliştiren zevatlar web dünyasında World Wide Web Consortium (Dünya Çapında Web Konsorsiyumu) olarak tanınırlar ve www.w3.org sitesinden kendilerine ulaşabilirsiniz. XML, SGML (Structured Generalized Markup Language) dilinin bir alt kümesi olarak tanımlanmaktadır. SGML dili dediğimiz şey de HTML'in atasıdır. Ben de bunları w3c'nin sitesinden öğrendim, ayrıntılı XML tarihçesi öğrenmek isteyenler oraya bakabilirler.

XML, HTML gibi <başlangıç kodu> .. </bitiş kodu> şeklinde komutlara sahiptir. HTML'de komutlar bellidir (<head>, <p>, <div>), XML'de ise komutları kendiniz oluşturursunuz (<ali>, <veli>, <kırkdokuzelli>). Tabi bunu yapabilmek için CSS gibi ek bir dosya kullanmalısınız.

XML'de bir HTML sayfası oluşturup, XML komut ve parametrelerini tanıtan dosyayı refere edersiniz. Yüzlerce HTML sayfasında kullandığınız bu tanımlanmış öğeleri, tek bir sayfayı kullanarak değiştirme olanağına sahip olursunuz.

HTML sayfalarında verileri tablo şeklinde sunabilirsiniz ama bu tablodaki verileri sıralamanız, sorgulamanız veya kısıtlamanız söz konusu değildir. XML ise bunları yapabilmektedir.

XML Sayfa Yapısı
XML'de tıpkı HTML gibi gözatıcı tarafından derlenecektir. Herhangi bir editör programı kullanabilirsiniz. Ben editör falan bilmem diyorsanız, notepad kullanabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sayfayı .xml sayfası ile kaydederseniz ilk XML sayfanızı yapmış olursunuz.
di-8IWD.png
emegesaygips6.gif

4 Kurucu
1 Admin
2 Yönetici
1 Moderatör
1 Deneme Mod.
4 Grafiker
2 Coder
1 Destek Ekibi

Grafik Destek Yönetimi Olarak Hizmetinizdeyiz...!!!
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -